Kanadská pena: Aký je rozdiel medzi otvorenou a uzavretou bunkovou štruktúrou?

Plánujete izoláciu stavby? Potom by ste mali poznať rozdiel medzi otvorenou a uzavretou bunkovou štruktúrou kanadskej peny. Viac sa dozviete v článku.

Každá striekaná pena je unikátna

Kanadská pena je univerzálny izolačný materiál dostupný v rôznych objemových hmotnostiach, rozpínavostiach či tepelnoizolačných vlastnostiach.

Striekanú penu rozdeľujeme do dvoch hlavných skupín: PUR pena s otvorenou bunkovou štruktúrou a PUR pena s uzavretou bunkovou štruktúrou. Každá má špecifické vlastnosti a používa sa na zateplenie rôznych konštrukcií. Hlavný rozdiel je v prepúšťaní vodnej pary.

Kanadská pena s otvorenou bunkovou štruktúrou

Striekaná pena H2Foam Lite s otvorenou bunkovou štruktúrou (mäkká pena) je jemnejšia, mäkšia a pružnejšia v porovnaní s tvrdou penou. Zvyčajne sa nachádza v pásme objemovej hmotnosti od od 6 do 15 kg/m³. Výhodou nízkej objemovej hmotnosti peny (nižšej hustoty) sú nižšie náklady na izoláciu.

Kanadská PUR pena s otvorenou bunkovou štruktúrou je 100% paropriepustná. Prepúšťa vlhkosť, paru a má nízku absorpciu vody. Vďaka tomu zamedzuje tvorbe plesní a vlhkosti.

Kanadská pena s otvorenou bunkovou štruktúrou má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti a je neprievzdušná. Je ideálna na zateplenie striech, fasád, stropov alebo kontajnerov. Nemala by sa používať na zateplenie aplikácií s priamym kontaktom s vodou ako bazény, základy alebo nádrže.

Mäkká pena sa pýši výbornými zvukotesnými vlastnosťami, preto je perfektná aj na zateplenie podlahy. Poskytuje násobne väčší zvukový odpor ako tvrdá pena. Ocenia to najmä majitelia podkrovných izieb, ktorí preferujú pokoj.
V tíme Kanadská pena používame mäkkú striekanú penu s otvorenou bunkovou štruktúrou H2Foam Lite a H2Foam Lite Plus od popredného výrobcu Huntsman Building Solutions (predtým Icynene). Obe peny sú nadúvané vodou bez použitia freónových plynov.

kanadská pena

Kanadská pena s uzavretou bunkovou štruktúrou

Striekaná pena Heatlok EZ s uzavretou bunkovou štruktúrou má niekoľkonásobne vyššiu objemovú hmotnosť ako PUR pena s otvorenou bunkovou štruktúrou. Hodnoty sa pohybujú v rozmedzí od 28 až 60 kg/m³. Vďaka vysokej objemovej hustote zvyšuje pevnosť konštrukcie. Vyznačuje sa vysokou tuhosťou.

PUR pena s uzavretou bunkovou štruktúrou sa vyznačuje takmer nulovou paropriepustnosťou a nenasiakavosťou. Neprepúšťa molekuly vlhkosti a vodné pary. Je neprievzdušná, v určitých hrúbkach dosahuje vlastnosti parozábrany a veľmi dobre odoláva vode. Preto je ideálna na zateplenie bazénov, nádrží, základov, podláh či kontajnerov.

Obsahuje ekologicky šetrné nadúvadlo HFO, vďaka čomu dosahuje stabilné izolačné vlastnosti a znižuje emisie. Používame tvrdú striekanú penu Heatlok EZ od výrobcu Huntsman Building Solutions.

kanadská pena
Otvorená bunková štruktúraUzavretá bunková štruktúra
Výborné izolačné vlastnosti ʎ = 0,036 W/m.KNajvyššie izolačné vlastnosti ʎ = 0,025 W/m.K
Vysoká paropriepustnosť Takmer nulová paropriepustnosť
Pružná – dokonalá prispôsobivosťPevná – zvyšuje pevnosť konštrukcie
Nízka hustotaVysoká hustota
Výborná zvuková izolácia (aj bežné zvuky)Takmer nepohlcuje zvuk
Ekonomicky výhodná (v závislosti od typu)Drahšia
Nadúvadlo: VodaNadúvadlo: HFO
Trieda reakcie na oheň ETrieda reakcie na oheň E
Aplikácia možná počas celého rokaAplikácia možná počas celého roka
Interiér / ExteriérInteriér / Exteriér

Každá pena z portfólia Huntsman Building Solutions má špecifické vlastnosti a používa sa na iné účely. Na aplikáciu PUR peny sú potrební špeciálne vyškolení pracovníci.

Pri voľbe tepelnej izolácie sa vždy poraďte s odborníkom. V tíme Kanadská pena vám radi pomôžeme. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom Facebooku.

Kategória: Dobre vedieť