Ako na hlodavce v izolácii? Striekaná pena pre nich nie je atraktívna

Ak čítate tento článok, pravdepodobne máte veľký problém. Do zateplenia vášho domu sa nasťahoval hlodavec. Zbaviť sa ich je pomerne náročné. Preto je najdôležitejšia prevencia.

Je izolácia pre hlodavce lákavá?

Ak máte dom zateplený polystyrénom alebo minerálnou vatou, hlodavce si do môžu spraviť tunely. Vyhryzú si v izolácii cestičky, kde sa zabývajú a množia. Často sa dostanú aj do podkrovia, sadrokartónových podhľadov alebo iných častí domu. Myši, potkany a kuny znepríjemňujú bývanie a dokážu napáchať nemalé škody. Hryzadlami poškodia tepelné izolácie. Vylúčený moč a výkaly narúšajú chemickú stavbu izolantu i okolitých materiálov. Poškodzujú elektroinštalácie, z čoho vyplýva nebezpečenstvo požiaru. Navyše prenášajú rôzne choroby. 

Majitelia domov najčastejšie zápasia s kunami. V streche dokážu narobiť veľkú neplechu. Takto vyzerá izolácia poškodená týmto hlodavcom:


V prípade, že sa vám do izolácie alebo inde do domu nasťahoval hlodavec, pokúste sa ho chytiť alebo zlikvidovať. Otrávené ani lepidlové návnady neodporúčame. Môžu ublížiť iným živočíchom a znamenajú nebezpečenstvo pre deti. Namiesto toho investujte do klietkových alebo elektrických pascí. Myš do nej prilákate semienkami, obilím, chlebom alebo kúskami ovocia či zeleniny. Vyskúšať môžete aj alternatívne metódy ako medvedí trus, ocot, Savo alebo bylinné odpudzovače. Tie ich svojím nepríjemným zápachom vytlačia späť do prírody.

Najdôležitejšia je prevencia

Aby k prieniku hlodavcov do domu vôbec nedošlo, v prvom rade sa snažte vykonať preventívne opatrenia. Zamedzia ich vstupu do izolácie či iných častí domu:

  • otvory na vetranie a odtoky zakryté sieťkou, 
  • pravidelne kontrolujte a opravujte medzery v stenách, podlahách a stropoch,
  • využite ultrazvukové elektrické odpudzovače hlodavcov,
  • použite špeciálne materiály – napríklad betón s prísadou črepín skla či striekanú izoláciu, ktorá myšiam „nechutí”.

Použite striekanú izoláciu

Najdôležitejšie je myslieť na problém s hlodavcami už pri výstavbe domu a voľbe izolačného materiálu. Striekaná izolácia nie je u hlodavcov obľúbená. Na rozdiel od polystyrénu a minerálnej vaty im jednoducho “nechutí”. Dobre obstojí aj v porovnaní s prírodnými materiálmi, ako je napríklad slama či ovčia vlna, ktoré sú u myší najobľúbenejšie. Štandardné izolačné materiály totiž dobre držia pachovú stopu, čím sú pre hlodavce vhodné na stavbu hniezd.

Skúsenosti so striekanou penou ukazujú, že hlodavce síce do izolácie môžu prísť, ale neusadia sa v nej. Jednotkou na trhu so striekanou penou je kanadská pena. Kanadská pena od Huntsman Building Solutions má schopnosť odvetrania pachu, preto nie je pre hlodavce lákavá. Znižuje tak výskyt hlodavcov a navyše je energeticky a ekonomicky výhodná. Je vhodná na zateplenie stropu, strechy, základov i fasády. 

Poraďte sa o výhodách kanadskej peny s našimi špecialistami. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formulára a my vám navrhneme technické riešenie priamo na mieru. Pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram alebo Youtube.

Kategória: Dobre vedieť