Signály, ktoré prezradia nesprávne zateplenie domu

Zlý výber materiálu, nedôsledná práca realizačnej firmy či šetrenie na nesprávnom mieste. To všetko spôsobuje nekvalitné zateplenie domu. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké signály zlého zateplenia by ste mali sledovať. Zameriame sa najmä na izoláciu fasády.

Najčastejšie príčiny nesprávneho zateplenia

Ak plánujete zateplenie domu, dôsledne zvážte najmä dve veci. Výber vhodného izolantu a realizačnej firmy. Práve tieto faktory patria k najčastejším dôvodom nesprávnej izolácie domu. 

Podľa vyjadrení Slovenskej asociácie stavebných dozorov a odborne spôsobilých osôb uskutočňujúcich stavby (SASDARS) spôsobuje problémy pri zateplení fasády najčastejšie nesprávna inštalácia zatepľovacích systémov. Medzi najrozšírenejšie chyby realizačných firiem patria najmä:

  • nanášanie lepiacej zmesi iba na niekoľko bodov (namiesto jej rovnomerného rozloženia po celom obvode dosky),
  • vynechanie soklového profilu,
  • použitie nedostatočne dlhých kotviacich prvkov a ich nevhodné prekrytie,
  • neočistenie steny pred nalepením izolantu,
  • vynechanie tzv. odtrhovej skúšky (ňou sa kontroluje priľnavosť zateplenia),
  • aplikácia univerzálnych lepidiel a stierok pod omietky, prípadne použitie lacnejších interiérových sieťok v exteriéri,
  • kombinácia rôznych typov omietok, rôznych farebných odtieňov a podobne. 

Dôvodom nesprávneho zateplenia býva často aj nesprávny výber izolácie a nedostatočná hrúbka.

Nekvalitné zateplenie domu prezradia tieto signály

Nesprávne zateplenie domu sa prejavuje niekoľkými znakmi. Medzi najčastejšie patria:

#1 Opadávajúca izolácia a praskliny

Nesprávne zateplenie domu spoznáte podľa puklín a prasklín na fasáde, či dokonca opadávajúcej izolácie. Tieto problémy sú následkom použitia nevhodného materiálu alebo jeho nesprávnej aplikácie.

#2 Vlhké fľaky

Nesprávne upevnenie izolácie na členité časti fasády spôsobuje rozdielne tepelné prestupy a vlhké fľaky. Mokré kruhy na fasáde vznikajú aj dôsledku nedostatočného prekrytia hlavíc kotiev. Fľaky často nachádzame tiež v rohoch miestností či v okolí okien a balkónov. To je problém najmä po zateplení bytových domov a súvisí s nedostatočným vetraním miestností po zateplení. 

#3 Plesne

Nesprávne zvolenou alebo aplikovanou izoláciou dochádza aj k vzniku tepelných mostov. Tie zapríčiňujú plesne v domácnosti a zvyšujú tepelné straty. Tepelné mosty sú miesta, ktoré vznikajú spojením vonkajšieho a vnútorného prostredia. Výrazne sa líšia teplotou a svojimi charakteristikami.

#4 Zatekanie strechy

Vlhké múry na strope a plesne v dome bývajú spôsobené nevhodným výberom izolačnej fólie a parozábrany. Častým problémom je, že investor nenechá demontovať pôvodnú krytinu. Nechá nainštalovať len novú, ktorá vlhkosť prekryje.

#5 Chladné steny

Príliš tenká izolácia alebo porušenie zateplenia spôsobuje, že zvnútra cítite na dotyk studené steny. Tento problém je bežný najmä u starších nehnuteľností, ktoré sa zatepľujú dodatočne.

Striekaná pena – efektívny systém zateplenia domu

Nevhodný izolačný materiál uzavrie stavbu a obytná vlhkosť nemá kadiaľ unikať. V dôsledku toho sa drží v murive a vznikajú plesne v dome. K efektívnym systémom zateplenia domu patrí mäkká striekaná pena. Vďaka tejto modernej izolácii sa nehnuteľnosť dostatočne odvetráva a nedochádza k zadržiavaniu vlhkosti a vzniku plesní.  

V tíme Kanadská pena používame na zateplenie striekanú penu od prvotriedneho výrobcu Huntsman Building Solutions. Pena H2Foam Lite je 100-percentne vodou nadúvaná, a preto je 100-percentne paropriepustná. Perfektne sa prispôsobí a vyplní všetky škáry a medzery. Eliminuje tepelné mosty, a zároveň umožňuje únik každodennej vlhkosti z interiéru smerom von. Navyše poskytuje akustický útlm hluku prichádzajúceho zvonku. 

V závislosti od typu stavby môžete mať nehnuteľnosť zateplenú už v priebehu niekoľkých dní. Striekaná pena je vhodná na zateplenie fasády, strechy, stropov, základov či podlahy.

Malá rada na záver: Odstraňovanie chýb po zateplení je komplikované a nákladné. Preto venujte dostatočnú pozornosť nielen samotnej realizácii zateplenia, ale aj jej príprave a kontrole. Odbornú technickú pomoc vám pomôžu zabezpečiť skúsený projektant a stavebný dozor.

S aplikáciou striekanej izolácie vám radi poradia naši špecialisti z tímu Kanadská pena. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formulára a my vám navrhneme technické riešenie priamo na mieru.

Kategória: Nezaradené