Zateplenie podlahy striekanou penou: Všetko, čo potrebujete vedieť

Podlaha má výrazný podiel na tepelnom komforte a únikoch tepla. Účinným riešením je kvalitné zateplenie podlahy. V článku sa pozrieme na pracovný postup a výhody striekanej izolácie.

Prečo je zateplenie podlahy dôležité?

Zateplenie podlahy je často podceňované. Pritom ide o dôležitú súčasť stavebného procesu. Nezateplenou podlahou uniká nemalá časť tepla (odhaduje sa, že 10%). Pri výbere vhodného izolačného materiálu je potrebné brať do úvahy najmä tepelnoizolačné vlastnosti izolantu, zvukovú pohltivosť materiálu a odolnosť voči škodcom. 

Dôvody, prečo je zateplenie podlahy dobrý nápad:

– vytvára tepelnú pohodu

– eliminuje tepelné úniky

– chráni pred hlukom – priestory sú tichšie

– bráni prúdeniu vzduchu a rýchlej zmene teploty

Kanadská pena je správna voľba

Z našich dlhoročných skúseností odporúčame na zateplenie podlahy striekanú penu od Huntsman Building Solutions. V tíme Kanadská pena najčastejšie používame mäkkú striekanú penu s otvorenou bunkovou štruktúrou H2Foam Lite.

Vytvára súvislú izolačnú vrstvu bez tepelných mostov a s tým spojených tepelných únikov. Mäkkú penu odporúčame pri suchej výstavbe alebo ľahkých podlahových konštrukciách ako starší krov, ktorý nie je možné zaťažiť. Mäkká pena nie je pochôdzna – je vhodná napríklad na zateplenie drevených roštových podláh. 

Na izoláciu podlahy odporúčame aj polotvrdú penu s uzavretou bunkovou štruktúrou Heatlok EZ. Výhodou je nižšia hrúbka, väčšia rovinatosť, lepšie tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť voči vlhkosti. Tvrdá pena sa môže aplikovať ako pochôdzny povrch. Nedá sa pritláčať. V prípade potreby je možné penu brúsiť do požadovanej roviny. Nebrúsená pena má rovinatosť 85-90%. Takýto typ aplikácie nie je vhodný pod podlahové kúrenie, preto využívame len anhydridové a cementové potery.

Ako prebieha zateplenie podlahy striekanou penou?

Zateplenie mäkkou penou

1. základom je betónová alebo drevená podlaha, na ktorú aplikujeme izoláciu

2. podlahu vyčistíme. Musí byť mechanicky čistá a suchá

3. pripravíme jednoduchý alebo krížový rošt z dreva či kovu. Najčastejšie používame drevený jednoduchý rošt. Výhodou krížového roštu je možnosť zaizolovania každého detailu (izolácia je z technického hľadiska ideálnejšia)

4. do roštu aplikujeme penu H2Foam Lite. V prípade pochôdznych podláh použijeme spôsob do dosky napresno s prítlakom. V ideálnom prípade striekame penu na celú výšku. Dosiahneme tak ideálne akustické vlastnosti bez tzv. bubnového efektu

5. nevyužitú časť podlahy môžeme nastriekať navoľno (aj v prípade, ak je rošt vyšší ako samotná pena)

Zateplenie tvrdou penou

1. postup je rovnaký ako pri mäkkej pene, nie je potrebný rošt, pretože samotná tvrdá pena je nosná. Je pevnejšia ako klasické biele podlahové polystyrény

2. štandardne ide priamo na penu cementový alebo anhydritový poter. Následne môžeme klásť finálnu pochôdznu podlahu

Zateplenie podlahy tvrdou penou


V tíme Kanadská pena sa venujeme zatepleniu podlahy mäkkou aj tvrdou penou. Radi vám poradíme s výberom vhodnej izolácie. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formuláru. Pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram alebo Youtube.

Kategória: Nezaradené