Prečo je striekaná izolácia vhodná na zateplenie fasády?

Správne zateplenie fasády prináša desiatky rokov spokojného bývania bez tepelných strát, plesní a vlhkosti. V tíme Kanadská pena odporúčame striekanú izoláciu. Viac sa dozviete v článku. 

Zateplenie fasády netreba podceňovať

Či už chystáte rekonštrukciu staršieho domu, alebo plánujete novostavbu, zateplenie fasády je nevyhnutnou súčasťou stavebného procesu. Izolácia fasády sa pritom často podceňuje. Výsledkom je nevhodný návrh skladby a nesprávny výber izolačného materiálu. Striekaná izolácia predstavuje efektívny (v našich končinách stále nezvyčajný) systém zateplenia fasády.

Aplikačný postup môžeme zhrnúť do troch jednoduchých krokov:

1. Pripravenie nosného konštrukčného systému pre finálny záklop – používa sa drevený rošt, kovový rošt alebo kombinácia drevených a kovových prvkov

2. Samotná aplikácia peny na akýkoľvek stavebný materiál – perfektne priľne na tehlu (Ytong, Porfix, Termalika, Porotherm)

3. Inštalácia fasádneho obkladu a finálne dokončenie pohľadového záklopu. Na nosnú konštrukciu môžete aplikovať ľubovoľnú fasádu – oplechovanie, drevený obklad, kameninový obklad alebo veľkoformátové vláknocementové dosky
V prípade klasického dizajnu zateplenia rodinného domu striekanou penou odporúčame na záklop použiť materiály ako eko panel, vláknocementová doska, DHF / NDF doska alebo OSB doska natiahnuté do klasického lepidla, omietky a farby. Dom bude vyzerať na prvý pohľad rovnako ako pri zateplení polystyrénom.

Správny systém zateplenia

Pri aplikácii striekanou izoláciou rozlišujeme dva typy fasádnych skladieb – odvetraná fasáda a difúzne otvorená fasáda.

Odvetraná fasáda
je kontaktný zatepľovací systém zaužívaný pri systémových fasádach budov s predsadeným fasádnym plášťom, ktorý je od vonkajšej obvodovej steny stavby oddelený vzduchovou medzerou. Podľa nás ide o najfunkčnejší fasádny systém, aj keď nie veľmi bežný.

Kľúčovou vlastnosťou odvetranej fasády je ventilácia (cirkulácia) vzduchu. Funkčnosť je postavená na výbornom odvetraní medzipriestoru vzniknutom medzi obvodovou stenou budovy s izoláciou a opláštením fasády.

Pri odvetranej fasáde je zabezpečené neustále prúdenie vzduchu. Izolácia nie je vystavená vlhkosti. Výsledkom je zdravé bývanie bez plesní. V lete spĺňa ochranu pred prehrievaním domu, v zime zase chráni pred vetrom. V kombinácii so striekanou kanadskou penou ICYNENE perfektne eliminuje tepelné mosty a znižuje tepelné úniky.
Ďalšou formou fasádneho systému je difúzne otvorená fasáda. V tomto prípade záklopová doska nie je od izolácie oddelená vzduchovou medzerou. Ide o kontaktný zatepľovací systém, v ktorom je potrebné použiť paropriepustné (difúzne otvorené) materiály vrátane lepidla, farby a omietky. Paropriepustnosť materiálov umožňuje dostať vlhkosť von zo skladby.

Striekaná izolácia je lepšia ako polystyrén

V tíme Kanadská pena používame na zateplenie fasády mäkkú penu s otvorenou bunkovou štruktúrou H2Foam Lite od prvotriedneho výrobcu Huntsman Building Solutions. Hlavnou výhodou je nízka tepelná vodivosť, dokonalé vyplnenie medzier a zníženie tepelných únikov. Mäkká striekaná izolácia sa dostane do každej špáry. Vytvorí celistvú vrstvu bez tepelných mostov aj pri nerovných povrchoch.

Striekaná pena poskytuje v porovnaní s polystyrénom akustický útlm. Výsledkom je komfortné bývanie bez hluku prichádzajúceho zvonku. Bežnými činnosťami ako dýchanie, pranie, varenie či sprchovanie vzniká v 4-člennej rodine 5 až 10 litrov vody denne. Kanadská pena je difúzne otvorená. Umožňuje únik každodennej vlhkosti z interiéru smerom von. Polystyrén nedýcha, v dôsledku čoho môžu po zateplení vznikať plesne v interiéri.

Ďalšia výhoda spočíva v rýchlosti a čistote zateplenia. Fasádu rodinného domu s kotvením nosných konštrukcií môžete mať zateplenú behom niekoľkých dní v závislosti od typu stavby. Pri izolácii polystyrénom vzniká odpad a neporiadok z guličiek – odrezky sa väčšinou vyhadzujú. Izolácia penou prebieha takmer bez odpadu a neporiadku.  
Chcete sa dozvedieť viac? Úspešné realizácie zateplenia fasády môžete sledovať na našom webe. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formuláru. Sledujte naše sociálne siete Facebook a Instagram.

Kategória: Dobre vedieť