Porovnali sme nasiakavosť vybraných striekaných pien. Pozrite si výsledky

Kanadská pena patrí k najúčinnejším a najmodernejším spôsobom tepelnej izolácie. Svojimi jedinečnými vlastnosťami prekonáva tradičné striekané peny. Otestovali sme nasiakavosť kanadskej peny s nasiakavosťou dvoch konkurenčných striekaných pien. Poďte sa pozrieť na to, ako si v teste viedla kanadská pena od Huntsman Building Solutions.

Čo znamená nasiakavosť?

Nasiakavosť je schopnosť tepelno-izolačného materiálu prijímať vodnú paru priamo vo svojom vlákne, v priestore medzi vláknami alebo v materiáli s veľmi nízkou nasiakavosťou. 

Čo to znamená v praxi? Pri dodržaní odporúčaných skladieb striekaná izolácia ostáva stále suchá a nesadá. Pôsobením vlhkosti nestráca tepelno-izolačné vlastnosti a vytvára zdravé prostredie bez hniloby a plesní. K izolačným materiálom s veľmi nízkou a krátkodobou nasiakavosťou patrí mäkká striekaná pena od HBS.

Nasiakavé vs. nenasiakavé striekané peny

Ak plánujete izoláciu domu, potom by ste mali poznať rozdiely medzi nízko a vysoko nasiakavými materiálmi. Významne vplývajú na kvalitu bývania.   

Pri používaní penových tepelnoizolačných materiálov sú niektoré deklarované ako nasiakavé a iné ako nenasiakavé. Hlavný rozdiel medzi nimi spočíva v schopnosti materiálu absorbovať vodu.

Nenasiakavé striekané peny pri občasnom styku s vlhkosťou vykazujú veľmi malý objem vody a zachovávajú si tepelno-izolačné vlastnosti. Dobrým príkladom je mäkká striekaná pena od HBS. Má veľmi nízku objemovú hmotnosť. Je vzduchotesná, ale paropriepustná jedným smerom. To znamená, že neprepúšťa teplo, ale vodné pary prejdú izoláciou z interiéru na vonkajšiu stranu konštrukcie bez nasiaknutia izolácie.

Niektoré nasiakavé striekané peny s uzavretou bunkovou štruktúrou do 20 % majú vysokú nasiakavosť. Preto ich neodporúčame aplikovať v priestore, kde by mohli prísť do kontaktu s vlhkosťou. V prípade rozostavanej hrubej stavby, kde sa realizujú mokré procesy ako omietky a potery, to môže byť problém. Nabraná vlhkosť výrazne zhoršuje vlastnosti striekanej izolácie, preto by sa pena po nastriekaní mala chrániť.

Nasiakavé striekané peny na rozdiel od nenasiakavých potrebujú extrémne kvalitné parozábrany, ktoré zamedzia konvekcii teplého interiérového vzduchu do stavebnej konštrukcie. Parozábrany zamedzujú kondenzácii vlhkosti a hnilobe konštrukcie.

Čo sa stane s tepelnou izoláciou v prípade, že neudrží vlhkosť a materiál nasiakne veľké množstvo vody?

  • prestáva plniť izolačné vlastnosti. Všeobecne platí, že mokrý izolant je horší izolant
  • materiály ako drevo a kov začnú degradovať. Najprv plesnivejú, potom hnijú a neskôr je ohrozená samotná statika budovy = najvyššia úroveň rozpadu
  • zaťažuje statiku

Veľký test absorpcie vody troch striekaných izolácií

Otestovali sme krátkodobú nasiakavosť troch polyuretánových izolácií. Striekaná pena H2Foam Lite je vodoodpudivý materiál. Má otvorenú bunkovú štruktúru a je ľahká, pružná a paropriepustná. Porovnávali sme ju s dvomi konkurenčnými penami. Označili sme si ich competitor S a competitor D. Počas 14 dní sme nechali striekané peny uložené vo vode. 

Po dvoch týždňoch sme pozorovali výsledky. Mäkká striekaná pena H2Foam Lite vďaka unikátnej bunkovej štruktúre nasala minimum vody v porovnaní s konkurenčnými penami. Striekané peny competitor S a competitor D nasali väčšie množstvo vody a vykazovali vysokú nasiakavosť

Mäkká striekaná pena je unikátna práve tým, že umožňuje obojstranné schnutie konštrukcií v prípade navlhnutia. Zaisťuje vzduchotesnosť pri posunoch konštrukcie a počas prevádzky budovy v priebehu celého roka.


Odporúčame vyhýbať sa striekaným izoláciám s vysokou nasiakavosťou. Predídete tak tvorbe plesni a hnilobe dreva, ktoré znehodnocujú stavbu a výrazne znižujú komfort a bezpečnosť bývania. V teste nasiakavosti zvíťazila mäkká striekaná pena ako pena s najnižšou nasiakavosťou na trhu

Investujte do kvalitnej izolácie s kanadskou penou od Huntsman Building Solutions. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formuláru. Pre viac informácií sledujte naše sociálne siete Facebook a Instagram.

Kategória: Nezaradené