Kanadská pena: TOP voľba na zníženie energetickej náročnosti priemyselných budov

Vedeli ste, že vhodným zateplením môžete znížiť náklady na vykurovanie priemyselných budov o viac ako 2 000 € mesačne? Skvelým príkladom je kanadská pena, ktorá je ideálna aj na izoláciu rodinných domov a obytných objektov. Pozrite sa, ako sa nám prostredníctvom nej podarilo dosiahnuť zníženie energetickej náročnosti o niekoľko desiatok percent.

Vplyv izolácie na úsporu energie

Slovo izolácia najčastejšie skloňujeme v súvislosti so zimným obdobím. V priemyselných objektoch zohráva kľúčovú úlohu aj počas leta. Ukážeme si to na malom príklade.

Jeden z našich klientov má priemyselné budovy s veľkou podlahovou plochou. Chová v nich 11 000 kurčiat, ktoré sú všeobecne veľmi citlivé na vysoké teploty. Ak by ich počas leta nechal v nezateplenej budove pri vonkajšej teplote 35 °C, v priebehu víkendu by až polovica zahynula.

Na druhej strane, počas zimy musí byť v budove udržiavaná teplota 36 °C. V opačnom prípade by veľké percento kurčiat uhynulo, pričom by takéto podmienky neboli vhodné ani pre zamestnancov.

Zapamätajte si: Kvalitná izolácia zabráni prehrievaniu interiéru počas leta a eliminuje tepelné straty v zime. Zároveň pomáha znižovať náklady na energie.

Vlastnosti izolácie priemyselných budov

Izolácia pre priemyselné objekty musí spĺňať 2 kľúčové požiadavky:

  1. Priľnavosť

Musí byť dokonale naviazaná na konštrukciu, aby nedochádzalo k tepelným únikom. Mnohé druhy izolácie, napríklad polystyrén alebo minerálna vlna, nedokážu efektívne priľnúť k trapézovému či vlnenému plechu.

  1. Neprievzdušnosť

Je dôležité, aby bola nepriedušná. V dôsledku prievanu alebo prúdenia vzduchu nesmie dochádzať k neželanému prehrievaniu či ochladzovaniu interiéru, prípadne ku kondenzácii.

Vedeli ste, že: Kanadská PUR pena je perfektne kompatibilná aj s trapézovými plechmi a ďalšími často používanými konštrukčnými materiálmi? Keďže sa ľahko naviaže na povrch, nedochádza k vzniku neželaných tepelných mostov. Tvrdá pena má výbornú odolnosť voči vode a nepúšťa do seba vlhkosť.

Ako sme znížili náklady na energie o 2 000 €?

Jeden z klientov prevádzkuje chovné haly s pôvodnou minerálnou izoláciou. Počas zimy sa náklady na energie vyšplhali približne na 2 500 € mesačne. Na vykúrenie priestorov potreboval okolo 2 000 – 2 100 m3 plynu za mesiac.

Zníženie energetickej náročnosti sme sa rozhodli dosiahnuť prostredníctvom 16 – 18 cm vrstvy mäkkej peny Huntsman Building Solutions. Aplikovali sme ju na strop, nad ktorým je situovaná odvetrávaná plechová strecha.

Po zateplení klesla mesačná spotreba plynu na približne 300 m3, čo znamená, že náklady na energie sa znížili o 82 % na 450 €. Návratnosť investície od realizácie zateplenia sa pohybuje na úrovni 1-1,5 roka.

Zníženie energetickej náročnosti a vplyv na životné prostredie

Kvalitná izolácia ovplyvňuje nielen náklady na energie, ale aj záťaž na životné prostredie. Vďaka zatepleniu prémiovou kanadskou penou sa nám podarilo znížiť množstvo vyprodukovaných emisií pri spaľovaní plynu až o 87 %. Podobným spôsobom viete eliminovať emisie aj pri kúrení alebo chladení elektrickou energiou.

Zaujímavosť: Vďaka špičkovej izolácii sa dajú stavať tzv. energeticky aktívne domy, ktoré si dokážu vyrobiť dostatok energie na prevádzku. Dokonca, počas dňa vygenerujú viac elektriny ako reálne spotrebujú. Následne ju môžu dodávať priemyselným podnikom.

Ekologické tvrdé peny

Tvrdé peny Heatlok EZ obsahujú polyol, ktorý sa vyrába z recyklovaných plastových fliaš. Predstavujú tak ekologický spôsob zateplenia. Navyše, každý náš produkt má EPD protokol deklarujúci záťaž na životné prostredie.

Chcete aj vy dosiahnuť zníženie energetickej náročnosti budovy a zároveň prispieť k ochrane životného prostredia pomocou jedinečnej kanadskej peny? Kontaktujte tím Kanadská pena.

Kategória: Nezaradené