Ako prebieha izolácia základov striekanou penou?

Neoddeliteľnou súčasťou zatepľovacieho procesu je dôsledná izolácia základov, ktorá ochráni stavbu pred pôsobením vonkajších vplyvov. Kvalitná izolácia zabraňuje prieniku vlhkosti a chladu do konštrukcie budovy. Medzi najefektívnejšie materiály pre izoláciu základov patrí striekaná pena.

Prečo je striekaná pena správnou voľbou?

Striekaná izolácia patrí medzi najefektívnejšie materiály na izoláciu základov hneď z niekoľkých dôvodov: 

  • Eliminuje vlhkosť a zároveň zabezpečuje hydroizoláciu proti vode. Nie je preto potrebná žiadna dodatočná hydroizolácia. V prípade, ak sa stavba nachádza vo veľmi vlhkom prostredí, hydroizolácia sa môže vykonať ešte pred samotnou izoláciou penou alebo po nej ako krok proti tlakovej vode a podobne. 
  • Pena vyplní všetky medzery a dutiny, je bezšpárová a prispôsobí sa všetkým tvarom stavebnej konštrukcie.  
  • Je vhodná na všetky materiály. Môže sa použiť na tehlový i betónový základ.

Ako prebieha izolácia základov striekanou penou?

Žiadosť o zateplenie domu prináša rôzne požiadavky a nároky. Striekaná pena umožňuje skrátiť proces izolácie základov do niekoľkých jednoduchých krokov. Obkopaný základ stačí očistiť od zeminy a nečistôt, napríklad vysokotlakovým čističom. Vlhké základy sa nechajú vysušiť a rovno sa aplikuje tvrdá pena. Nasleduje pripevnenie nopovej fólie a nakoniec sa základy prihrnú štrkovým násypom.

V porovnaní s tradičným postupom izolácie základov asfaltovými pásmi a polystyrénom striekaná izolácia celý proces zjednoduší. Zároveň eliminuje použitie nadbytočnej chémie v asfalte. Striekaná pena použitá na izoláciu základov znižuje riziko kondenzácie, zabezpečuje tepelný komfort a aplikovať sa môže aj v zime.

Izolácia základov má pri výstavbe domu alebo jeho sanácii zásadný význam. Jej podcenenie spôsobuje prienik vlhkosti do múrov a následnú tvorbu plesní v interiéri. V prípade, že cez základy prenikne voda, hrozí zaplavenie suterénu, popraskanie stien, opadávanie omietky a ďalšie súvisiace problémy. To sa netýka iba stavebných konštrukcií pod úrovňou terénu, ale aj nad ním.

Výber vhodného izolačného materiálu a jeho správna aplikácia je teda mimoriadne dôležitá. Prípadné nedostatky v izolácii základov je veľmi ťažké odhaliť a ich oprava je nielen časovo, ale i finančne náročná.

Kanadská pena: izolácia základov striekanou penou

V Kanadskej pene používame na izoláciou základov polotvrdú striekanú penu Heatlok EZ od výrobcu Huntsman Building Solutions. Je to pena novej generácie s uzavretou bunkovou štruktúrou, ktorá sa vyznačuje takmer nulovou paropriepustnosťou a minimálnou nasiakavosťou. Pena neprepúšťa molekuly vlhkosti a vodné pary do interiéru. Je neprievzdušná, v určitých hrúbkach dosahuje vlastnosti parozábrany a veľmi dobre odoláva vode. Keďže zároveň plní aj funkciu hydroizolácie, na zateplenie základov je ideálna. V zahraničí sa dokonca používa aj ako protizáplavové riešenie.

Novinkou v našom sortimente je prémiová polotvrdá striekaná pena Heatlok HFO PRO s vynikajúcou priľnavosťou k väčšine povrchov. Ide o kontinuálne izolačné riešenie, ktoré pomáha chrániť pred vzduchom, teplom, vodou a parami. Slúži aj ako certifikovaná ochrana proti radónu. Radón je bezfarebný rádioaktívny plyn prirodzene vyskytujúci sa v pôde. Rádioaktívne prvky ožarujú pľúcne tkanivo a môžu spôsobiť rakovinu pľúc. Radón sa môže dostať do stavby cez praskliny a netesnosti v podlahe či dlažbe. Izolácia základov proti radónu je preto ideálne riešenie.

Plánujete izoláciu základov? Izolácia základov, izolácia strechy, izolácia stropu, zateplenie fasády, izolácia podlahy, zateplenie drevostavby, zníženie a zateplenie stropu s tým všetkým vám radi poradia naši školení odborníci. S aplikáciou striekanej izolácie vám radi poradia naši špecialisti z tímu Kanadská pena. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formulára a my vám navrhneme technické riešenie na mieru. Pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram alebo Youtube.

Kategória: Nezaradené