6 tipov, ako ušetriť na kúrení

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a ceny elektriny, plynu i dreva neustále rastú. Aj vy sa obávate vysokého účtu za kúrenie? Prinášame niekoľko overených tipov, ako ušetriť na kúrení.

Ako môžete ušetriť na kúrení?

Bez ohľadu na typ kúrenia by ste mali dodržiavať niekoľko zásad. Vďaka nim vás účet za kúrenie na konci zimy možno príjemne prekvapí.

#1 Správne vetrajte

Poznáte zásady správneho vetrania? Vetranie nie je efektívne, ak na niekoľko hodín necháte otvorenú vetračku. Steny sa vychladia a vy budete musieť kúriť ešte viac. Ak bývate v rodinnom dome alebo obytnej jednotke s vlhkosťou viac ako 65 – 70 %, vetrajte nárazovo. Otvorte okná dokorán a po niekoľkých minútach ich zavrite. Opakujte trikrát do dňa. Podpíše sa to nielen na vašom účte za kúrenie, ale aj na znížení vlhkosti a tvorbe plesní.

#2 Nebráňte prieniku tepla z radiátorov

Prekážky pred radiátorom zabraňujú šíreniu tepla do miestnosti. Odstráňte preto všetky prekážky vrátane nábytku a závesov, ktorý ho prekrývajú. Na radiátore nesušte bielizeň. Starajte sa aj o pravidelnú údržbu radiátorov v podobe odvzdušnenia.

#3 Nastavte správnu teplotu termostatu

Ak si regulujete teplo v miestnosti prostredníctvom termostatu, snažte sa udržiavať konštantnú teplotu. V obývacej a detskej izbe je optimálna teplota 21 °C, v kuchyni 20 °C. V noci môžete znížiť teplotu vo všetkých miestnostiach. Ideálna teplota na spanie je 19 °C. Myslite na to, že každý stupeň naviac pre vás znamená navýšenie účtu za vykurovanie o 5 – 6 %.

#4 Zamedzte únikom tepla

Medzi najčastejšie zdroje úniku patrí strecha. Cez nezateplenú strechu uniká až 30 – 40 % tepla. Cez zle utesnené okná uniká 20 % tepla. Za ďalšie úniky je zodpovedná aj podlaha (10 %). Ak nie je nehnuteľnosť zateplená dobrou izoláciou, úniky tepla sa šplhajú k približne 30 %. K moderným spôsobom izolácie patrí kvalitné zateplenie striekanou izoláciou. Zároveň je efektívnou cestou, ako ušetriť na kúrení.

#5 Využite tepelné zisky

Pri varení, pečení či žehlení vzniká v byte teplo, tzv. vnútorné tepelné zisky. Využite ich vo svoj prospech. Podobne užitočné sú aj vonkajšie tepelné zisky. Počas slnečných dní odtiahnite záves či žalúzie a nechajte slnečné svetlo prenikať do miestnosti.

#6 Ustrážte si ďalšie dôležité maličkosti

Veľký efekt na úniky tepla majú aj dvere. Ak to nie je nevyhnutné, dvere miestnosti vždy zatvárajte. V domácnosti sa pohybujte primerane oblečený. Možno je príjemné chodiť aj v zime oblečený len v tričku, ale práve to vás v mnohých prípadoch núti zvyšovať teplotu v miestnosti. Aj takéto maličkosti patria k spôsobom, ako ušetriť na kúrení.

Kvalitné zateplenie s Kanadskou penou

K problematike kvalitného zateplenia sa ešte na chvíľu vrátime. V tíme Kanadská pena vám zabezpečíme izoláciu striekanou penou od spoločnosti Huntsman Building Solutions. Je to moderné riešenie, ktoré so sebou prináša energeticky a ekonomicky úspornú izoláciu. Kanadská pena vytvorí zdravé prostredie bez plesní a vlhkosti, a navyše ušetrí aj vašu peňaženku. Prispieva k úspore nákladov za energie až do 56 %.

Chcete ušetriť prostredníctvom zateplenia domu? V tíme Kanadská pena vám s výberom vhodnej izolácie radi poradíme. Kontaktujte nás na čísle +421 850 850 808 alebo prostredníctvom kontaktného formulára. Pre viac informácií sledujte náš Facebook, Instagram alebo Youtube.

Kategória: Nezaradené